Ali smo v Sloveniji varni?

Published on 13 October 2024 at 13:46

Kot aktiven državljan oz. občan si to vprašanje postavljam vsakodnevno. O tem vprašanju se pogovarjamo in iščemo odgovore doma, v družini, s prijatelji, na treningu borilne veščine, na strelišču, na delovnem mestu,... Zaradi tega bom spodaj v nekaj stavkih podal svoje mnenje glede varnostnega stanja v Sloveniji. Pojem “biti varen" se nanaša na stanje, v katerem se posameznik ali skupina počuti zaščiteno pred nevarnostmi, poškodbami, grožnjami ali škodo. To lahko vključuje različne vidike:


1. osebna varnost
2. družinska varnost
3. informacijska varnost
4. fizična varnost
5. psihološka varnost


Biti varen pomeni aktivno iskati in izvajati ukrepe, ki zmanjšujejo tveganja in povečujejo občutek varnosti v različnih okoljih. V Sloveniji je varnost ustavna kategorija, ki jo ima občan oz. državljan pravico zahtevati.

Slovenija je relativno varna država, vendar pa zadnji dogodki iz dolenjskega konca kažejo ravno nasprotno. To, da nekdo poskuša z udarci, odrivanjem in grožnjami onemogočiti policistiom (uradna oseba) njihovo delo, je nekaj nesprejemljivega. Slovenska oblast oz. tisti, ki so odgovorni za varnost državljanov, bi morali biti na nogah. Razlogi za takšno stanje se skrivajo v pasivnosti oblasti do varnostnih organov od osamosvojitve Slovenije do danes. Zapomnimo si samo en stavek in ga vedno imejmo v mislih: OBLAST IMA TISTI, KI NADZIRA NASILJE. Ko vlada države izgubi nadzor nad nasiljem, izgubi tudi oblast nad državo. Rezultat tega je popolna anarhija. Mislim, da takšnega stanja v Sloveniji nočemo oz. si ga niti ne moremo predstavljati. Po tem incidentu na Dolenjskem se je na veliko začelo razpravljati, da so policisti premalo pravno zaščiteni oz. da je potrebno na novo dopolniti zakonodajo. Kot prvo se s tem delno strinjam, kot drugo pa za to nimamo časa. Zakon o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPOL) vsebuje dovolj pravne podlage za zaščito in delovanje policistov.


Rešitev vidim v boljši usposobljenosti in opremljenosti policistov. Policisti predstavljajo t.i. prvo linijo varovanja pravnega reda države in jih lahko imenujemo tudi “mišice” na terenu, ki izvajajo zakone. Lahko imamo idealne zakone (v realnosti ne obstajajo), ampak če jih nihče ne izvaja, so to samo črke na papirju. Kot sem že zgoraj omenil, je potrebno policiste dobro izuriti in opremiti. Usposabljanja, katerega so deležni, je kvalitativno in kvantitativno premalo. Policisti, posebno tisti, ki opravljajo terensko delo, bi morali na tedenski ravni vsaj 1 uro preživeti na tatamiju (borilne veščine) in na strelišču, da se usposobijo z varnim rokovanjem z orožjem. Pištola, ki jo nosijo za pasom, je obrambno orožje in ga policisti uporabijo v skrajni sili. Premalo znanja z rokovanjem z orožjem lahko v takšnih ključnih, predvsem stresnih situacijah, pomeni fatalne posledice.


Druga zgodba je oprema. Baretta 92 FS je še samo za v muzej ali z določenimi predelavami (proženje) za tekmovanje iz preciznega streljanja. To več ni moderno orožje. Vedno imejte v mislih, da je orožje neke vrste orodje, ki ga varnostni organi uporabljajo za svoje delo. Vsako orodje se uporabja za določeno vrsto dela. Na primer s kladivom ne moremo cepiti drv, ampak moramo za to uporabiti sekiro. Tako tudi varnostni organi za svoje delo potrebujejo delovno pištolo. V današnajem času so to v 90% modernih držav (sem spada tudi Slovenija) striker pištole (Glock, Arex Delta, Walther PDP,...).


V Sloveniji velja vladavina prava. Vladavino prava v praksi izvajajo policisti. Tega se moramo zavedati čisto vsi državljani. Zato je naloga slehernega od nas, da podpiramo dobro delo slovenske policije. Iz leta v leto se pogoji dela slabšajo, zato pohvala vsem, ki še vstrajajo. Odgovorne za delovanje policije pa prosim, da začnejo čim prej z aktivnostmi, da varnostni sistem ne razpade in da nasilja ne začne nadzirati podzemlje. Včasih je tudi zelo konstruktivno, da se posluša lokalno prebivalstvo, ki se vsaki dan ukvarja z določenimi problemi. Primer županov štirih občin glede pobude za reševanje romske problematike bi bil odličen začetek! Na koncu bi se še rad enkrat zahvalil vsem policistom za vaše dosedanje delo, saj vsakodnevno skrbite, da brez skrbi gremo na delo, otroci v šolo,... in nam je varnost nekaj samoumevnega. Prosim vztrajajte pri svojem delu, saj bo iz dneva v dan vaše delo bolj cenjeno in tudi nekdo se bo moral spopasti z modernizacijo varnostnega sistema, če hoče v Sloveniji še naprej vladati vladavina prava in pravo imeti nadzor nad nasiljem.

Avtor: Bravo I


Add comment

Comments

There are no comments yet.